Press "Enter" to skip to content

FEVZİ ŞEN BANA GÖRE 6 ARALIK CUMA

TAKIM ELBİSE-KRAVAT VE  1/6

Uzun zaman polis ve adliye  muhabirliği yapmışlığım da var. Rahmetle andığımız  efsane müdürlerimiz Atilla Aytek ve  şehit müdürümüz Gaffar Okkan bunlardan sadece ikisi.

Adliye muhabirliği yaptığımız dönemlerden sizlerin de tanıyabileceğiniz eski savcılarımızdan merhum Kamil Hondu da var. Rahmetle anıyoruz.

O yıllarda da yasa aynıydı.  Takım elbiseyi giyip, mahkeme heyetine ses çıkarmayan kim olursa olsun  verilen cezadan 1/6’sı düşürülüyordu. Yıllar önce de böyleydi, şimdi de  böyle.

Takım elbiseyi giy, kravatı da takarsanız, altıda bir oranda cezadan muaf olabiliyorsunuz. Küçük suçlarda belki  göze batmayan bir durum.  Ama son dönem, kadın cinayetlerinde bu durum çok farklı bir hal alıyor.

Örnek mi? Ağırlaştırılmış muebbet ceza, duruşmadaki iyi hali  nedeniyle müebbet cezaya dönebiliyor.  Sözün kısası, duruşmadaki iyi hal nedeniyle hücrede ömür boyu hapis  cezasından rahatlıkla  kurtulabiliniyor. Sonra 30 yıl, sonra belki de tahliye.

Adliye muhabirliği yaptığımız dönemlerde  belki de bu indirimin farkına bile  varamadık.  Küçük bir ayrıntı da vereyim. Özellikle ağır ceza mahkemelerindeki duruşmalara sanıklar hep takım elbise ile gelirdi, şimdi nasıl bilemem.

Demek oluyor ki, o yıllarda da yargılananlar takım elbiseyle 1/6 oranında indirim alınacağını biliyor imiş.

Konumuz kadın cinayetlerinden takım elbiseli  yargılananlara geldi.  Küçük bir hatırlatma da yapayım. Çalışma  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kamuoyunun da yakından  takip ettiği davada verilen  ağırlaştırılmış müebbet cezadan duruşmadaki iyi hali  nedeniyle   verilen müebbet cezasına karşı itiraz edeceklerini  bildirdi.

Bu konuda küçük bir önerim olacak. Madem  ceza kanununda duruşmadaki halden 1/6 indirim var ve bu madde eleştirilere neden  oluyor. Bu madde üzerinde gerekli değişikler için çalışma  yapılamaz mı? Değişiklik olur, sorun da biter diye düşünüyorum.

————————————–

AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven; kadın hakları konusunda basın açıklaması yaptı

“Kadın haklarını kutlayanlar, yıllarca bu hakları mütedeyyin kesime reva gördü”

 AK Parti Afyonkarahisar milletvekili İbrahim Yurdunuseven Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Yurdunuseven mesajında “Kadınlara seçme ve seçilme hakları tanınmasına rağmen Türk siyasetinin kapıları uzun dönem ülkemizdeki kadınların kahir ekseriyetine kapalı kalmıştır.Mütedeyyin kesime reva görülen bu hakların yıllar sonra AK Parti ile verilmesi, partimizin hak ve özgürlükler konusundaki çalışmalarını bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan AK Parti Afyonkarahisar milletvekili İbrahim Yurdunuseven, kadınlara verilen hakların kullanımının büyük bir çoğunluğunun AK Parti iktidarları döneminde gerçekleştiğini söyledi.

Merve Kavakçı’yı hatırlattı

Yurdunuseven, “1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların Milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.Ancak buna rağmen Türk siyasetinin kapıları uzun dönem ülkemizdeki kadınların kahir ekseriyetine kapalı kalmıştır.Üniversiteler başta olmak üzere bütün eğitim, öğretim kurumlarının kapıları kadınlarımıza kapalıydı. Bu hakkın verilmesinin üzerinden yarım asırdan fazla zaman geçmesine rağmen Merve Kavakçı’ya yapılanları hepimiz iyi hatırlıyoruz” dedi.

“Yıllar boyunca kadın hakları mütedeyyin kesime reva görüldü”

Yurdunuseven, “Bugün Kadın Hakları gününü kutlayanların, AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Özlem Zengin konuşurken CHP’li vekil Engin Özkoç’un‘Bu hanımefendiye haddini bildirin’ diye bağırmasına da göz yumuyor olması iki yüzlülüklerinin ispatı niteliğindedir. Bu vesileyle bugün yüksek sesle kadın hakları gününü kutlayan malum kesimi samimiyete davet ediyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değeri gösteren bu adımı, AK Parti’nin daha da ileri seviyeye taşıdığını hatırlatmak istiyorum.AK Parti döneminde yapılan düzenlemelerle, başörtülü kadınlarımızın da Meclis’te temsil edilme hakkını kullanması, eğitim hakları ve devlet kurumlarında çalışabilmesi sağlandı. Mütedeyyin kesime reva görülen bu hakların yıllar sonra AK Parti ile verilmesi, partimizin hak ve özgürlükler konusundaki çalışmalarını bir kez daha gözler önüne sermiştir” ifadelerine yer verdi.


TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ

BUGÜN AFYON’A GELİYOR

Tarım ve  Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli yarın (Cuma) günü  Afyon’a geliyor.  Çay Barajında incelemeler yapacak olan Bakan Pakdemirli, Akrones  Oteldeki sektör toplantısına katılacak. Cuma  namazından sonra AK Parti İl Başxkanlığını ziyaret edecek olan Tarım ve Orman Bakanı  Pakdemirli, akşam saatlerinde Uşak’a geçecek


AK Parti  Merkez İlçe Başkanı Bülent Eser,

BELDE BAŞKANLARIYLA TOPLANDI

Adalet ve Kalkınma  Partisi Merkez İlçe Başkanı Bülent Eser Sülümenli’de 14 Belde Başkanı ile bir araya gelerek; kongre sürecini, delege seçimlerini ve teşkilat çalışmalarını istişare etti.

Merkez İlçe Başkanı Eser; 7-8 Aralık tarihlerinde Köy ve Belde delege seçimlerini gerçekleştireceklerini dile getirdi. 7 Aralık Cumartesi Köylerin delege seçimleri ve Sülümenli, Susuz, Salar, Beyyazı, Çıkrık Beldelerimizin delege seçimleri; 8 Aralık Pazar günü de Işıklar, Erkmen, Çayırbağ, Fethibey, Değirmenayvalı, Gebeceler, Sülün, Büyükkalecik, Nuribey delege seçimlerini gerçekleşeceğini açıkladı.

 

—————————-

AK PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKANI BÜLENT ESER

ENGELLİLER HAFTASINDA BİR DİZİ ZİYARET

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Bülent Eser ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Afyonkarahisar’daki engelli derneklerini ziyaret ettiler.

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Eczacı Bülent Eser ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri; Emine Çetin, Nurten Bilensoy, Ahmet Yağdıran, Abdullah Sağlam 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Altın Nokta Körler Derneği, Türkiye Beyazay Derneği Afyonkarahisar Şubesi, Afyonkarahisar Ağır Düzey Zihinsel Engelliler Derneği, Afyonkarahisar MS Hastaları Derneği, Sakatlar Derneği Afyonkarahisar Şubesi, Afyonkarahisar Diyaliz Hastaları Koruma ve Yardımlaşma Derneği (AFDİDER) ile Engelliler ve Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu İl Başkanlığı’nı ziyaret ettiler.

HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ

Ziyaretlerde engelli bireylerle sohbet ederek istek ve taleplerini dinleyen AK Parti Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri adına konuşan Merkez İlçe Başkanı Bülent Eser, AK Parti hükümetinin engelli vatandaşlar için her türlü kolaylığı sağlamak için kanun ve düzenlemeleri yaptığını belirterek, “Engelli kardeşlerimize gereken ilgi, sevgi ve saygıyı göstermek, onları iş ve sosyal hayatımızda eşit bireyler olarak görmemiz, onların tüm hizmetlerde yeterince yararlanmaları için birey olarak üzerimize ne düşerse yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Her birimiz yarın bir engelli olmaya adayız. Kardeşlerimizin her türlü eksiğinin karşılanması için çalışacağız. Bu vesileyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü tebrik ediyor, aileleri ve sevdikleriyle birlikte sağlıklı bir yaşam diliyoruz.” dedi

——————————-

İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin’den,

EMNİYET MÜDÜRÜ GÜRSEL  YILDIZ VE

ALAY KOMUTANI HAMZA ÇÖMEZ’E ZİYARET

İscehisar Belediye Başkanı  Ahmet Şahin, Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız ve Jandarma Alay Komutanı  Hamza Çömez’e ziyarette bulundu,

Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız ile görüş alışverişinde bulanan İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, “Emniyet Müdürümüzden her zaman yakın ilgi ve güler yüz  görüyoruz. İlçemizin, asayişle  ilgili  sorunu yok. Müdürümüzün yakın desteğinden son derece mutluyuz” dedi.

Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, “İscehisar sakin bir ilçemiz, burada iyi bir amirimiz de var. Biz her zaman yerel yönetimlerin öneminden bahsediyoruz.  Tüm ilçelerimiz hatta beldelerimizdeki başkanlarımızla istişare ve yakın işbirliğinden yanayız. Şunun bilinmesinde yarar görüyorum. Bizim telefonumuz 24 saat açıktır ve vatandaşımızın 24  saat hizmetindeyiz” diye konuştu.

BAŞKAN ŞAHİN, JANDARMA ALAY KOMUTANI HAMZA ÇÖMEZ’İ ZİYARETİNDE İŞBİRLİĞİNİ ARTTIRMA KARARI ALDILAR

İscehisar Belediye Başkanı  Ahmet Şahin, Jandarma  Alay Komutanı  Hamza Çömez’i ziyaret etti. Ziyarette, ilçe ve köylerindeki asayiş konusunu istişare edildi. Jandarma  Alay Komutanı Hamza Çömez, toplumun her kesimiyle  güzel diyaloglardan yana olduğunu  söyledi.  Çömez, “Kapamız  herkese açık” dedi.

————————-

ALTUNTAŞ VE ZIBAK BAŞKANDAN

BAŞSAVCI MUSTAFA ÇELENK’E ZİYARET

Çobanlar Belediye Başkanı Ali Altuntaş ile  Kocaöz Belediye Başkanı Murat Zıbak, Afyon Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Samimi bir ortamda geçen ziyarette başkanlar Çobanlar ve Kocaöz hakkında kısa bilgiler verdi. Çobanlar Belediye Başkanı Ali Altuntaş ve Kocaöz Belediye Başkanı  Murat Zıbak, “Değerli Başsavcımız Mustafa Çelenk’in bizlere gösterdiği yakınlığından son derece memnunuz. Güzel çalışmalarının devamını diliyoruz” dediler.

———————

YÜNTAŞ EKMEK BÜFELERİ YENİLENİYOR

Afyonkarahisar Belediyesi Yüntaş bünyesinde hizmet veren ekmek büfeleri yenileniyor.İhtiyaç sahibi ailelerimize yönelik konteynır içinde hizmet veren mevcut büfeler, yenileriyle değişecek.

Görselliği ile büyük beğeni toplaması beklenen YÜNTAŞ Halk Ekmek Büfelerinin şehrimize yakışır bir şekilde hizmet vermeye devam edeceğini ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, yenilenen iki adet büfenin kısa süre içerisinde belirlenecek bölgelerde ihtiyaç sahibi ailelere hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.

——————–

ZEYBEK BAŞKAN, MEZUN OLDUĞU İLKOKULDA

TURŞU VE SPOR ATÖLYESİ’NİN AÇILIŞINA KATILDI

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, mezun olduğu Çayırbağ İlköğretim Okulu’nda “Turşu ve Spor Atölyesi” açılış törenine katıldı.Okul Müdürü Mehmet Kabakçı’nın davetlisi olarak düzenlenen programa Çayırbağ Belediye Başkanı Ali Çalışır, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş, Milli Eğitim Şube Müdürleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış programında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Mezun olduğum ve her zaman gururla ifade ettiğim Çayırbağ İlköğretim Okulum da düzenlenen etkinliğe katılmaktan büyük mutluluk duyuyorum.  İhtilalin olduğu 1960’lı yıllarda köyümüzde iki öğretmen vardı.  Köydeki imamızdan Kur’an-ı Kerim öğrenmeye giderdik, o dönemler zor dönemlerdi. Bizleri Kur’an okumaya gittiğimiz için şikayet ederlerdi.  Elhamdülillah, nereden nereye geldiğimizi hep birlikte yaşayarak görüyoruz. Çayırbağ’daki eğitim ve öğretimin gelişmesinde emek sarf eden tüm eğitimci arkadaşlarımza yürekten teşekkür  ediyorum.  Bu duygu ve düşüncelerle okulumuzda Turşu ve Spor Atölyesinin hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Başkan Zeybek daha sonra okuma yazma kursunda başarılı olanlara sertifikalarını vererek tebrik etti. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek  Çayırbağ İmam Hatip Ortaokulu’nu da ziyaret ederek bir süre öğretmenlerle sohbet etti.

————————

BAŞKAN ZEYBEK MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, mahalle muhtarlarıyla her ay düzenli olarak yaptığı istişare toplantılarının dördüncüsü gerçekleştirdi.

Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda, Başkan Yardımcıları Murat Öner ile Süleyman Karakuş ve birim müdürleri hazır bulundu.  Toplantı öncesi Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, muhtarlarımıza kahvaltı ikram etti. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda, mahalle muhtarları sırayla söz alarak mahallelerindeki sorunları anlattı. Muhtarları dikkatle dinleyen Başkan Mehmet Zeybek, iletilen bazı sorun ve talepleri anında çözerken, bazı sorunları da birim müdürlerine not aldırarak ilgilenmeleri yönünde talimat verdi.

“KIŞA HAZIRLIKLIYIZ”

Kış aylarıyla birlikte Belediyemizin gerek şehir içinde gerekse mahallelerde yaşanacak aksaklıklara yönelik her türlü hazırlığı yaptığını kaydeden Başkan Zeybek, şehrimizin muhtelif bölgelerinde devam eden yol düzenleme çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Başkan Zeybek, “TEDAŞ’ın  bu yıl ilimizdeki havai hatların yer altına alınması konusunda 45 milyonluk bir yatırımı vardı. Kendileriyle yaptığımız görüşmede bu çalışmaya öncelikle kenar mahallelerden başlanmasını daha sonra merkeze girilmesi gerektiğini söylemiştik. Çalışmada epey mesafe kat ettiler. Bizlerde Belediye olarak kazılar sonunda yolların tamiratını süratle gerçekleştiriyoruz.  Bunun yanı sıra Yarenler Mahallesinde içme suyu hatlarında bir problem vardı. Ekiplerimiz burada çalışmalarını tamamladıktan sonra bahar aylarının girmesiyle mahallemizin yollarını tamamen yenileyeceğiz. Eşrefpaşa ve Fatih Mahallelerimizdeki su problemini büyük ölçüde giderdik. Yine burada yol problemini giderdik.  Çakır Mahallemizde ve Yine Burmalı Mahallemizdeki ‘Tekel Yokuşu’ olarak bilinen yolda düzenleme çalışmaları devam ediyor” dedi.

“SİZDEN GELEN TALEPLER BAŞIMIZIN TACIDIR”

Geleneksel hale getirdiği Cuma ziyaretlerinde mahalle sakinlerinin taleplerini dinlemeye devam ettiklerini söyleyen Başkan Zeybek, “Tek gayemiz, Afyonkarahisar’a hizmet etmek. Sizler Belediyenin gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı, mesafesindesiniz. Sizden gelen talepler bizim için baş tacıdır. Aynı anda tüm mahallelerimize ulaşma durumumuz belki olmayabiliyor. Ancak sizlerden gelen talepleri en kısa sürede ekiplerimizle birlikte yerine getirmeye gayret ediyoruz.  Amacımız Afyonkarahisar’ı bir adım daha ileri nasıl götürebiliriz. Mahallelerdeki sorunların çözümü konusunda sizlerin görüş ve önerileri bizler için çok önemli.” dedi.

“ÇÖPLERİ KONTEYNIRDA TOPLAYACAĞIZ”

Başkan Zeybek, poşetli çöp toplama sisteminden gelen şikâyetler çöplerin tekrar konteynırlarda toplanacağını söyledi.  Başkan Zeybek ilk etapta 800 adet konteynerı muhtarların talepleri doğrultusunda mahallelere yerleştirileceğini söyledi.

Sokak köpekleriyle ilgili kendisine yöneltilen soruları da bulunan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek,  “Belediyemiz bünyesinde hizmet veren Hayvan Bakımevimiz, tasarımından, hayvanların sağlık tarama ve barınma ihtiyaçlarına kadar modern üniteleri, sosyal alanlara ayrılmış bölümleri ve son teknoloji ile donatılmış ekipmanlarıyla Türkiye’ye örnektir. Sokak hayvanlarımız burada rehabilite edilip kısırlaştırıldıktan sonra kayıt altına alınıp, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 6. Maddesi gereğince alındıkları yere bırakılıyorlar” dedi. Barınakta yer alan köpeklerin bakımlarının titizlikle yapıldığına dikkat çeken Başkan Zeybek, sabahları köpeklere hazır mama verildiğini öğle ve akşam öğünlerinin ise gerek Belediyemiz yemekhanesi gerekse termal otellerden gelen yemekler verildiğini aktardı. Başkan Zeybek,  hamile ve  yavru köpeklere ise ara öğün verildiğini kaydetti.

Toplantıya katılarak hizmet noktasında vatandaşla Belediyemiz arasında köprü görevi gören muhtarlara teşekkür eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bu toplantıların verimli sonuçlar doğurduğunu belirterek, istişareye büyük önem verdiklerini sözlerine ekledi.

 

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir