Press "Enter" to skip to content

FEVZİ ŞEN BANA GÖRE 5 KASIM SALI

 

 

 

 

 

 

 

BELEŞ VE  ÜCRETLİ

PARK YERİ FARKI…

Beleş parkın  şehrin trafiğinde olumsuzluklara neden olduğunu anladım. Evet resmen böyle. Beleş olan cadddeler paralı olunca caddelerin rahatladığını  gördüm. Çünkü millet beleşe rağbet ediyor, paralı olunca parka girmiyor. Merak ediyorum, bu insanlar araçlarını nereye park ediyor, buhar olup uçmadı ya.

Yeşil yol rahat, Kurtuluş caddesi rahatladı. Ordu Bulvarı da ücretli olursa oranın da rahatlayacağına eminim.

Tek fark var, Eskiden beleşti, şimdi ücretli.

Yani eskiden sabah bıraktığınız  araç günlerce orada kalırdı, şimdi ise her saat  tıkır tıkır para yazıyor.

Madem ücretli olunca caddelerimiz rahatlıyor, o halde küçük bir önerim olacak.  Geliniz, bütün park yerlerinde fiyatları ikiye  üçe katlayalım. Yani  park ücretli biraz yüksek olsun.

Bakın göreceksiniz, öyle keyfi park edenlerin sayısı  azalacak. Park parası yüksek diye insanlarımız özel araçlarını çarşı  pazarda kullanmayacak.

Değerlendirilmesinde yarar görüyorum. Yok efendim, öngörülerim olmazsa eski sisteme dönmek o kadar zor olmasa  gerek.

———————————————–

KENT MEYDANI MÜZESİYLE DE GÜZEL

Kent Meydanı Allah için güzel oldu. Etkinliklerin büyük bir kısmı burada gerçekleşiyor.  Hem insanlarımız rahatça gelip gidiyor,  hem de dışarıdan şehrimize gelenler için iyi bir dinlenme ve fotoğraf çekilme alanı oldu.

Kent meydanının yanı başında PTT ve Türk Telekom binaları var. Daha  önemlisi Zafer Müzemiz var. Zafer müzesinin kaldırılması zor bir mesele. Türk Telekom’un binası ise çok daha zor bir mesele.

Zafer  Müzesini tuğla  tuğla kaldırıp başka bir yere oturtabilirsiniz. Telekom öyle değil ki. Bugün karar alınsa, (karar alınması da zor mesele) taşınması 3-5 yıl alır.

Diyeceğim o ki, Kent meydanına bu haliyle alışmamızda yarar var.

——————————————–

Vali Mustafa Tutulmaz, incelemelerde bulundu

DEMMAK, YERLİ ÜRETİM

KAYA KAMYONU ÜRETECEK

İscehisar ilçesinde bulunan ve mermer makinaları konusunda sektörün önde gelen büyük firmalarından birisi olan DEMMAK Demireller Mak. San. Ve Tic. A.Ş. yerli üretime destek olmaya devam ediyor.

Vali Mustafa Tutulmaz programları kapsamında Demmak Demireller A.Ş’ye ait fabrikalarda incelemelerde bulunarak, Yönetim Kurulu Başkanı Şuayp Demirel ve Başkan Yardımcısı Adnan Demirel’den fabrika ve üretim konusunda bilgiler aldı.

Daha önceleri yurt içi ve yurt dışına yönelik mermer işleme makineleri üreten Demmak Demireller A.Ş, bu kez Kaya Kamyonu üretti. Daha önceleri ithal edilen Kaya Kamyonu artık Demmak A.Ş’nin girişimleri ile yerli üretilecek. 29 Ekim’de kullanılmaya başlayan ve Deve adı verilen İlk Türk Kaya Kamyonunu Vali Mustafa Tutulmaz’da fabrikayı ziyaretinde kontak çevirerek test etti.

Vali Mustafa Tutulmaz ziyaretleri kapsamında İscehisar Mermer İhtisas OSB’de inşaatı devam eden Mermer Akademisi’nde de incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Son olarak İscehisar Mermer İhtisas OSB’de faaliyete geçen ve en büyük mermer işleme fabrikalarından biri olan Emin Demirel Mermer Fabrikası’nda da incelemelerde bulunarak, yeni fabrika hakkında ve fabrikada yapılacak üretim ve çalışmalar konusunda bilgiler aldı.

——————————————

GASTRONOMİ YERİNE “YEMEK

SANATI”  EN GÜZELİ OLACAK

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, ‘gastronomi’ kelimesinin kullanılmamasını istedi. Kurtulmuş “Allah rızası için şu ‘gastronomi’ lafını da bir kaldırmamız lazım” dedi.

Kurtulmuş, Erkmen Belediyesi’nin Yöresel Ürünler Satış ve Yemek Evi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Afyonkarahisar’ın lezzet ve gastronomi bakımından Türkiye’nin önemli illerinden birisi olduğunun UNESCO tarafından tescil edildiğine işaret etti.

Allah rızası için şu ‘gastronomi’ lafını da bir kaldırmamız lazım

Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde gastronomi ifadesinin kaldırılması konusunda çok uğraştığını ama başaramadığını aktaran Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Allah rızası için şu ‘gastronomi’ lafını da bir kaldırmamız lazım. Gastronomi, gastroenteroloji falan der gibi, milletin de çok anlamadığı ama böyle çok güzel göründüğü için kullandığımız bir tabir. Uluslararası alanda kullanılabilir ama onun Türkçedeki karşılığı ‘yemek sanatı’dır. Gastronominin o kuru lafının bir tarafına bakın, bir de ‘yemek sanatı’ dediğimiz bizim Türk mutfağının, Anadolu ve yöresel mutfakların özelliği yemeğin bir sanat haline dönüştürülmüş olmasıdır.”

Gastronomi yerine ‘yemek sanatı’ tabirini kullanmalıyız

Hayatının büyük kısmında dışarıda yemek yediğini belirten Kurtulmuş, “Dünyanın neresinde ne kadar güzel yemek yerseniz yiyin, ailenizin evde yaptığı o sıcacık yemeklerin lezzetini ve yerini hiçbir şey tutmuyor. Hem yemeğin yapılması hem de yemeğin sunulması hakikaten bizim Türk mutfağında bir sanattır. Hanımlar hem çok daha iyi biliyor hem de uzun vakitlerini bunu harcayarak yapıyorlar. Aslında dil alışkanlığı olan bu ‘gastronomi’ yerine ‘yemek sanatı’ tabirini kullandığımız zaman daha uygun olacağı kanaatindeyim” değerlendirmesinde bulundu.

Bana kalırsa da öyle. Gastronomi yerine yemek sanatı  demek en güzeli. AK Parti Genel Başkan Vekili Sayın Numan Kurtulmuş’a aynen katılıyorum. Temennim, gastronomi isminin Yemek Sanatı olarak değiştirilmesi için resmi çalışmaların yapılmasıdır.

————————————

AVRUPA TARİHİ TERMAL ŞEHİRLER BİRLİĞİNDE VE UNESCO YARATICI YARATICI ŞEHİRLER AĞINDA  ÜLKEMİZİN 3 ŞEHRİNDEN BİRİYİZ
DÜNYA  BAŞARISINDA 03 PLAKAYI  TAKTIK
Bu dönem bana göre tanıtım konusunda en büyük atağımızı yaptığımız dönem. Valimiz Sayın mustafa Tutulmaz’ın göreve gelmesiyle yapılan çalışmaların yansıması, karşılığı, meyvesi olarak görüyorum. Afyonumuz, iki önemli konuda ülkemizdeki 3 şehirden biri oldu.
Bu durumu çok önemli olarak görüyorum. Herkesin aynı görüşte olması, yapılan çalışmaları takdir etmesi lazım.
Valimiz Sayın Tutulmaz’ın göreve başlayalı yaklaşık 2.5 yıl oldu. İlk geldiği günden bu güne tanıtım tanıtım tanıtım dedi. Afyonumuzun her yönden bakir bir yer olduğunu anlattı ve bu konuda kafa yordu. Şimdi  yapılan çalışmalar meyvesini  verdi ve şehrimiz iki konuda ülkemizin 3 şehrinden biri oldu.
Birincisi Avrupa  Tarihi  Termal Şehirler Birliğinin 3 şehrinden biri oldu. Ayrıca UNESCO Yaratıcı Şehirler arasında yerini aldı,
Avrupa  Tarihi  Termal Şehirler Birliğinin Bursave Pamukkale’den sonra 3. üyesi oldu. Bitmedi.
Gastronomi konusunda UNESCO Yaratıcı Şehirlerde  de Gaziantep ve Hatay’dan sonra yine  üçüncü şehir Afyon  oldu.
Farkındasınız, bu başarılarda ülkemizin 3 şehrinden biriyiz. Yani iki başarıya da plakayı taktık diyebilirim. Bu  vesile  her iki konu hakkında da kısa bilgiler vermek istiyorum. Valimiz Sayın  Tutulmaz’ın öncülüğündeki bu uluslararası başarımız hakkındaki ayrıntıyı aktarmak istiyorum.
“Afyonkarahisar Valiliği ve Zafer Kalkınma Ajansı işbirliği ile gerçekleştirilen başvuru sonucunda Afyonkarahisar Avrupa Tarihi Termal Şehirler Birliği (EHTTA)’ya üye oldu.
İlimizin yaptığı üyelik başvurusu Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilen EHTTA yönetim kurulunda uygun bulunarak, 8 Şubat tarihinde Afyonkarahisar EHTTA kabul mektubu Vali Mustafa Tutulmaz’a iletildi.
Bir şehrin EHTTA’ya üye olabilmesi için tarih, termal ve gastronomi alanında önemli birikimlere sahip olması gerekmektedir. İlimiz doğa harikası Frig Vadisi, termalde 26 bin yatak kapasitesi, 10 adet 5 yıldızlı otel ve 4 Termal Turizm Bölgesi ile zengin yöresel mutfağının olması dolayısıyla üyeliği hak etmektedir.
EHTTA üyeliği, Tarihi, kültürel ve gastronomi alanında önemli etkinliklere ev sahipliği yapan Afyonkarahisar’ın uluslararası tanınırlığına katkıda bulunacaktır. Bu üyeliğin Afyonkarahisar’a turizm alanında da önemli getirileri olacaktır. Özellikle gelen turist sayısında kayda değer bir artış olacağı ve ekonomik olarak şehre bir ivme kazandıracağı beklenmektedir.
Amaç termal ve kentler arasında ortaklık ağı oluşturmak
2009 yılında Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya, Belçika gibi ülkeler tarafından kurulan EHTTA, Kâr amacı gütmeyen uluslararası ve sınırsız süreli bir birlik.  Birliğin başlıca hedefi, farklı ülke ve şehirlerin tecrübe paylaşımını teşvik ederek kentler ve termal arasında güçlü bir ortaklık ağı oluşturmaktır. Özellikle tarih ve sanatsal miras ile bu mirasla alâkalı kültürel, hukuki ve termal endüstri bağlamında analitik araştırma ve istatistikleri teşvik etmek, desteklemek ve geliştirmektir.
Afyonkarahisar Ülkemizden Birliğin 3. Üyesi
EHTTA, Avrupa Konseyi tarafından onaylanan Tarihi Termal Kentler Kültürel Rotası’dır. 33 farklı temada kültürel rotaya sahip olan Avrupa Konseyi, insanları bu temalarda yapacakları seyahatlerle çeşitli kültürleri, derin tarihi kökenleri ve zengin kültürel mirasları keşfetmeye teşvik etmektedir. 15 farklı ülkeden 40’ın üzerinde termal bölgeyi içeren rotanın en yeni üyesi Afyonkarahisar, Bursa ve Pamukkale’den sonra Türkiye’nin üçüncü temsilcisi oldu.

UNESCO, Gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na Afyonkarahisar’ı da dahil ettiğini geçtiğimiz hafta duyurmuştu. Gaziantep ve Hatay mutfağından sonra Türkiye’den sadece Afyonkarahisar mutfağının dahil edildiği bu ağ, Afyonkarahisar mutfağının markalaşmasına büyük katkı sunması hedefleniyor.

7 TEMA BULUNUYOR

Yaratıcı Şehirler Ağında; edebiyat, film, müzik, zanaat ve halk sanatları, tasarım, gastronomi ve medya sanatları olmak üzere 7 tema bulunuyor. Bu sene ağa kabul edilen 66 şehirle birlikte ağa dahil şehir sayısı dünya genelinde 246’ya yükseldi. Öte yandan sadece Gastronomi alanında bu yıla kadar 26 şehir listede yer alırken bu sayı 36’ya çıktı.

TÜRKİYE’Yİ 6 ŞEHİR TEMSİL EDİYOR

Bu sene ağa dahil olan Afyonkarahisar ve Kırşehir ile birlikte Türkiye’yi Gastronomi teması altında Afyonkarahisar, Gaziantep ve Hatay, Zanaat ve Halk Sanatları Teması altında Kütahya, Tasarım Teması altında İstanbul, Müzik teması altında Kırşehir olmak üzere toplam 6 şehir temsil etmekte.

MARKALAŞMA NOKTASINDA ÖNEMLİ BİR ETİKET

Afyonkarahisar’ın Yaratıcı Şehirler Ağına katılmasının en önemli özelliğinin şehrin gastronomisi ile markalaşması noktasında önemli bir etiket kazandığı ifade ediliyor. Orta ve uzun vadede şehrin markalaşmasının yanında turizm potansiyelinin de artması hedefleniyor.

KATMA DEĞER ARTACAK

Ağa katılmanın bir diğer yönü de şehrin üretim alanında katma değerinin artması bekleniyor. Öte yandan şehirdeki turizm sektörünün canlandırılması, turist sayısının arttırılması ve turizm potansiyelinin çeşitlendirilmesi belirlenen kazanımlar olarak karşımıza çıkıyor.

DÜNYA GENELİNDE PRESTİJİ ARTIRACAK

İlde yürütülen ve planlanan diğer proje ve çalışmalara bütünleyici olacak çarpan ve katalizör etkisi yaratması ile birlikte ilin ulusal ve uluslararası ölçekte prestij ve tanınırlığının arttırılması, ulusal ve uluslararası aktörlerle iş birliğinin geliştirilmesi bekleniyor.

İHRACAT POTANSİYELİ ARTACAK

Yaratıcı Şehirler Ağı’nın bir diğer kazanımı ise ihracat noktasında olması bekleniyor. Afyonkarahisar’ın gastronomik alanda tüm değerlerinin üreticilerinin tanınırlıklarının ve ihracat potansiyellerinin arttırılması şehrin marka şehir haline dönüşümünün tamamlanması için önemli bir adım olduğu vurgulanıyor”

——————-

AFYONKARAHİSAR’IN MİLLİ MÜCADELEDEKİ ÖNEMİ ANLATILDI

Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi tarafından düzenlenen panelde Milli Mücadelenin 100. Yılı ve Milli Mücadelede Afyonkarahisar’ın önemi anlatıldı.

Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Salonunda düzenlenen panelde Prof. Dr. Ahmet Altıntaş tarafından “Milli Mücadelede Afyonkarahisar”, Prof. Dr. Kemal Yakut tarafından “1918-1922 Yılları Arasında Türkiye’yi Paylaşma Tasarıları” ve Ahmet Urfalı tarafından Milli Mücadele Edebiyatına ilişkin bilgiler verdi.

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, Kent Konseyi Başkanı Şemseddin Yasan, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Canser Kuzu ve Kent Konseyi üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda ayrıca Afyon Kocatepe Üniversitesi Konservatuvar Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Özen ve öğrencileri, milli mücadele dönemine ait kahramanlık türküleri seslendirdi.

Panel sonunda Kent Konseyi Başkanı Şemseddin Yasan, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Canser Kuzu ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk tarafından konuşmacılara teşekkür plaketi verildi.

 

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir