Press "Enter" to skip to content

FEVZİ ŞEN BANA GÖRE 13 KASIM ÇARŞAMBA

 

 

 

İSMET ATTİLA-BURHANETTİN ÇOBAN VE HATIRA ORMANI

Müsadenizle sizlere eskilere götürmek istiyorum. 25 yıldan daha  fazla eskilerden Maliye eski Bakanlarımızdan Sayın İsmet Attila’dan bahsetmek istiyorum. Allah için söylemek gerekirs, Sayın Attila, tam bir Afyon efendisidir. Bürokrat iken de öyleydi, milletvekili seçildiğinde de. Maliye gibi bir bakanlık yaparken de  o sadeliğini, kibarlığını  ve beyefendiliğini terketmedi.  3 yıla yakın süre  Maliye Bakanlığı yaptı sonrasında da Tarım Bakanı  olarak görevini sürdürdü.

Önemli olan Maliye Bakanlığında yaptığı hizmetlerdir diye düşünüyorum.Afyonumuza çok büyük yatırımlar, olmayan il müdürlükleri, yeni yeni okullar kazandırdı. Hatta şunu  da belirtmek isterim. O  yıllarda Anavatan Partisi ile sıkı bir mücadelenin sürdüğü günlerde zamanın belediye başkanı Merhum  Erdal  Akar’a da büyük ödenekler göndermişti.  Siyasi rekabetin bir tarafa  bırakılıp, Afyon sevdalısı olarak rakibine bile yardım elini  uzatmış biridir Sayın Attila.

O yıllarda  da yerel gazetede sorumlu müdür olarak görev yapıyorum. Haliyle çok sayıda Sayın Attila’yı  anlatan yazılarımız, yol gösteren eleştirilerimiz olmuştur. O yıllarda da saygı çerçevesi  içinde yazılarımızı yazardık, şimdi de. Yani değişen bir şey yok.

Maliye Eski Bakanlarımızdan Sayın İsmet  Attila ile dostluğumuz,. o yıllardan bu yana  hiç değişmedi. Kendisini hep büyük olarak gördüm, saygıda ve sevgimizde kusur etmedik.

Birkaç gün önce “Bugün fidan, yarın  nefes”kampanyası için Çobanlar ve Kocaöz  beldesinde idik. Dünkü  yazımda da ifade ettiğim gibi, Sayın Attila adını taşıyan  3 bin fidanlık hatıra ormanı fidan  dikim töreninde idik.  Sayın Attila, kendi adını  taşıyan hatıra ormanı fidan dikim törenine  katılamadığı için vekil olarak İGM Başkanı  Sayın Burhanettin Çoban’dan  ricacı olmuş,  Çoban da bu ricayı  kırmayarak Sayın Atttila’nın yerine törene katılmıştı. Bu da siyasetin farklı bir boyutu. Bu vesile Sayın Çoban’ı bu güzelim, örnek ve saygılı davranışından dolayı kutluyorum.

25 yıl öncesinden başladık, bu günlerimize  geldik.Sayın  Attila ile telefonda yaptığımız konuşmada eskilerden söz açtık. O yıllarda yazdıklarımızı neredeyse konu konu  hatırlıyor. Hakkımızdaki güzel duyguları için teşekkür ediyorum. Yazımızın başında da ifade ettik. Maliye Eski Bakanımız Sayın Attila, Afyon sevdalısıdır, Afyon beyefendisidir ve halen tüm siyasi görüşlerin saygı duyduğu güzide bir şahsiyetttir.

Bu vesile, Sayın İsmet Attila hakkında kısa  bilgi  de vermek isterim. Yeni  nesil bilmez, belki birkaç gencimiz okur da Sayın Attila’yı bilir, anlar ve saygı duyar diye düşündüm. Sayın  Atilla’nın siyasi hayatı kısaca şöyle.

“20 Ekim 1991 Genel Seçimlerinde Doğru Yol Partisi listesinden Afyon Milletvekili seçildi. Bu seçimde Afyon  6 Milletvekilliğinden 4’ünü Doğru Yol Partisi’ne verdi. Ancak, hükümeti kuran Süleyman Demirel, Afyon’a (yine) Bakanlık vermedi. Kendisine yapılan başvurulara, ” Ben varım ya beni Afyon’lu saymıyor musunuz?” dedi. Turgut Özal’ın vefatı üzerine, Cumhurbaşkanı seçilerek Hükümet Başkanlığından, Demirel’in ayrılması üzerine, Prof. Dr., Tansu Çiller, hem D.Y.P. Genel Başkanlığına seçildi, hem da Hükümeti Kurma görevi kendisine verildi. Tansu Çiller’in kurduğu 50. T.C. Hükümetinde İsmet Attilâ’ya Maliye Bakanlığı görevi verildi. 25 Haziran 1993 tarihinde Bakanlık koltuğuna oturan Attila’nın bu görevi 24 Aralık 1995 Erken Genel Seçimlerine kadar devam etti. Bu seçimlerde Attila, yeniden Afyon Milletvekilliği’ne seçildi. Mesut Yılmaz Başkanlığında kurulan ANAP-DYP Koalisyon Hükümetinde Tarım Bakanı olarak yer aldı isa de, Haziran sonunda oluşturulan REFAH-DYP Hükümetinde kabine dışında bırakıldı. Ünlü Şâir Osman Attilâ’nın ağabeyinin oğlu olan İsmet Attilâ’nın yetişmesinde, amcası Osman Attilâ’nın büyük payı oldu.

———————————-

EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ AKTAŞ

VALİ TUTULMAZ’I ZİYARET ETTİ

Vali Mustafa Tutulmaz, programları kapsamında Afyon’a gelen Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ı makamında kabul etti.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’a ziyaretinde Koordinasyon Daire Başkanı Mehmet Ali Özuğur,  İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız ve beraberindekiler eşlik etti.

Ziyareti öncesi Valilik Şeref Defterini imzalayan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş daha sonra Valilik makamına geçti.

Burada Vali Mustafa Tutulmaz ile bir süre sohbet eden Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Vali Mustafa Tutulmaz’a nazik karşılaması ve kabulü dolayısıyla teşekkür etti.

Vali Mustafa Tutulmaz ile Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ziyaret sırasında ilimiz ilgili konularda istişarelerde bulundular.

——————————

İİSCEHİSAR BELEDİYESİNDEN “KÜÇÜKLER

TEMİZLİYOR, BÜYÜKLER DESTEKLİYOR” PROJESİ

İscehisar Belediye Başkanlığınca organize edilen “Küçükler Temizliyor, Büyükler Destekliyor” projesi kapsamında saat 10:00’da ilçe genelinde temizlik etkinliği düzenlendi.
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin; ” Öğrencilerimize temizlik bilinci aşılayarak farkındalık oluşturmak amacıyla ilçemizde temizlik seferberliği başlattık. Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlere inanıyoruz güveniyoruz. Eş zamanlı olarak tüm okullarda öğrencilerimiz, ilçe protokolü olarak bizlerde Cumhuriyet Meydanından başlayarak cadde ve sokaklarda temizlik yaptık. Temizlik ekiplerimiz temizliğe devam edecekler. Vatandaşlarımızdan da etkinliğimize katılım ve destek bekliyoruz.  Daha temiz, daha güzel, daha yeşil İscehisar için çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

FİDAN  DİKİM TÖRENİ YOĞUN İLGİ  GÖRDÜ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında yurt genelinde düzenlenen etkinlikte 11 Milyon fidan saat 11:11’de toprakla buluştu. Cumhurbaşkanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında 81 ilde eşzamanlı düzenlenen etkinliklerle iki ayrı dalda dünya rekoru kırılması bekleniyor.

Kampanya kapsamında ilçemizde düzenlenen programa; İlçe Kaymakamımız Uğur Kapar,  İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Emre Türkoğlu ile ilçe protokol üyeleri katılarak öğrencilerle birlikte fidan diktiler.

İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin; “Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz diye emreden dinin mensuplarıyız. Geleceğe daha güzel bir dünya bırakmak adına düzenlenen bu etkinlikte emekleri olan başta Cumhurbaşkanımız, Tarım ve Orman Bakanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz İscehisar Belediyesi olarak Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğünden temin edeceğimiz ceviz, badem, iğde fidanları ilçemizde bulunan parklara dikeceğiz ayrıca vatandaşlarımıza da dağıtacağız. İscehisar’ımızı daha yeşil hale getirmek adına çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

———————–

Sağlık Müdürü Serhat  Korkmaz, Çobanlar’daydı

ÖNCE BELEDİYEYİ  ZİYARET ETTİ

SONRA  HASTANEYİ DENETLEDİ

Sağlık Müdürü  Serhat Korkmaz ve  ekibi Çobanlar Belediyesini  ziyaret etti. Başkan Ali Altuntaş ile sağlıktaki konuları istişare eden Korkmaz, daha sonra hastanede denetlemelerde bulundu.

Hastane binasının yerine  yapılacak bölgede de incelemelerde bulunan  Sağlık Müdürü Korkmaz, “Temennim, önümüzdeki yıl yeni hastanenin yapılmasıdır”

Doktor ve sağlık personoli açığının devam ettiğini söyleyen Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, “Bir ayağımız Ankara’da. Her gittiğimizde personel  açığını gündeme getiriyoruz. İnşaallah yeni yılda personel açığımız asgariye inecektir. Bu vesile konu hakkında yoğun çaba harcayan milletvekillerimize de teşekkür etmek istiyorum. Her derdimizin, her sorunumuzun çözülmesi için destek veriyorlar, yardımcı oluyorlar”  dedi.

Çobanlar Belediye Başkanı Ali Altuntaş, ilçedeki hastaneye çevre belde ve köylerden çok sayıda hasta geldiğini söyledi. Başkan Altuntaş “Özellikle  mesai saatleri dışında  Sülümenli’den, Işıklar’dan Kocaöz ve köylerimizden çok sayıda hasta geliyor. Hastanemizin  sorunlarını, bir de bizlerin  ağzından dinleyen  ve çözüm  yolları arayan Sağlık Müdürümüz Sayın Korkmaz’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz’ın Çobanlar ziyaretinde, Kocaöz Belediye Başkanı Murat Zıbak, il genel meclisi üyeleri ve bazı  belediye meclis  üyeleri de hazır bulundu


 

 

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir